Vítejte v novém eshopu energyking.cz, který nahrazuje předchozí eshop svetmovano.cz.
Pokud jste v eshopu svetmovano.cz měli zákaznický účet, tak Vám nyní k přihlášení budou fungovat stejné údaje.
Velkoobchodní ceny jsou také zachovány a uvidíte je po příhlášení do svého účtu.
Těšíme se na spolupráci.
Vše skladem Zboží můžete mít již dnes
Doprava zdarma Při nákupu nad 1 000 Kč
Nákup bez rizika Bezplatná výměna zboží
Vrácení zboží Možnost vrácení do 30 dní

Jak pečovat o baterii v notebooku, aby vydržela víc

Jaká je základní výdrž článku?

V ideálních podmínkách by lithium-iontové články, které jsou používané v bateriích, měly mít životnost kolem 500 nabíjecích cyklů. Zařízení často přemisťujeme. Je pod vlivem různých atmosférických podmínek. Z těchto důvodů je prakticky nemožné zajistit naší baterii ideální podmínky. Velmi těžké bude zajistit Vašemu notebooku optimální zatížení a stálou teplotu ideálně kolem 25 stupňů Celsia. Reálně tak během každodenního používání ve většině případů uvidíme snížení kapacity baterie již po uplynutí zhruba 200 nabíjecích cyklů.

Musíme také pamatovat na to, že baterii netvoří pouze samotné články, její součástí je dále elektronické ovládání chránící články před přebitím a hlubokým vybitím. Čip, který je uvnitř také sleduje teplotu článku, nesmí totiž dopustit přehřátí. Dále hlídá a upravuje hodnotu napětí tak, aby byl maximálně využit počet nabíjecích cyklů.

A jakým způsobem můžeme této technologii pomoci my?  Například uděláme kalibraci baterie v notebooku  - o tom jsme již psali v jiném článku.

Co tedy zkracuje životnost baterie? Je to několik faktorů, mimo jiné:

- stáří článku
- pracovní teplota článku
- úroveň nabití
- počet využitých nabíjecích cyklů

Každá baterie bohužel bude stárnout, bez ohledu na kvalitu výroby a také to nezávisí na tom, v jakém zařízení je používána. Chemické procesy, které vznikají a probíhají uvnitř v článcích, postupem času ztrácejí na intenzitě a tím se pochopitelně zmenšuje kapacita baterie. Roste její vnitřní odpor. Důsledkem toho je nižší proudový výkon, který následně může způsobit příliš malé dodávky energie do notebooku, i když baterie se dále bude tvářit, že funguje správně. Je důležité si toto všechno uvědomovat a hlavně se naučit správně baterii používat.

 

Vliv venkovních podmínek a stupeň nabití baterie:

Na spolehlivost fungování, tedy délku výdrže baterií mají vliv venkovní podmínky a stupeň nabití článku. Před nějakou dobou jsem narazil na článek porovnávající, jak rychle baterie ztrácí kapacitu během jednoho roku, pokud je používána v určených venkovních teplotách a má určitý stupeň nabití. Takže například při teplotě ovzduší nula stupňů Celsia bude roční ztráta kapacity při nabití baterie na čtyřicet procent jen 2%, ale při stoprocentním nabití je ztráta kapacity již šesti procentní. Na druhou stranu v podmínkách horkého tropického dne - při 40 stupních Celsia, pokud nabijeme baterii zhruba na 40 procent kapacity - ztratíme 25%. Při jejím nabití na 100%, přicházíme za těchto podmínek o celých 40% kapacity!  Pevně věřím, že tato čísla něco řeknou právě příznivcům baterií stále nabitých na 100%. Takže jezděte například v létě někam na Majorku a grilujte vaší baterii, zle se vám za to odvděčí.

 

Jak správně pečovat o baterii v notebooku?

 Je čas si odpovědět na dotaz, který jsme položili na začátku tohoto článku. Jak pečovat o naší baterii, aby nám vydržela co nejdéle? Máme několik pravidel, o kterých jsme si už psali v jiných článcích na tomto blogu - tím nejzákladnějším ale je BATERII PROSTĚ POUŽÍVAT. Proto si ostatně také kupujeme přenosné zařízení, abychom ho přenášeli. To znamená nemít ho pořád na stole, není to přeci stolní počítač připojený neustále na nabíječku. Snažte se využívat princip, ke kterému notebooky byly stvořené. Minimálně párkrát do měsíce odpojte nabíječku a pracujte pouze na baterii. Pamatujte si toto drazí přátelé - baterie NEMŮŽE být permanentně nabitá na 100% !